Galeria Obrazów

Galeria Giza

Andrzej Czeczot

Biografia

Andrzej Czeczot, rysownik, malarz, scenograf, ilustrator. Urodził się 27 października 1933 roku w Krakowie. Był absolwentem Wydziału Grafiki w Katowicach, filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Zadebiutował w 1956 roku w tygodniku „Szpilki”, którego był stałym współpracownikiem przez wiele lat. Publikował w krajowych i zagranicznych czasopismach takich jak „”Polityka”, „Polska”, „Ty i Ja”, „Świat”, „Problemy”, Literatura”, „Pardon” (Niemcy), „Harakiri” (Francja), „The New Yorker” (USA). Uprawiał złośliwą i czasem mocną satyrę wobec ustroju, co przysporzyło mu kłopotów – mówi dyrektor Muzeum Karykatury w Warszawie Zygmunt Zaradkiewicz. Internowany w 1981 r., później wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie współpracował między innymi z „New York Timesem”, „New Yorkerem” i „Wall Street Journal”. Szwajcarski „Graphis” zamieścił w jednym z numerów z lat 80. jego monografię. W 1997 roku Czeczot powrócił z emigracji i zamieszkał w Warszawie. Publikował rysunki w „Polityce” i „Nie”.

W 2002 roku zrealizował pełnometrażowy film animowany „Eden” – ironiczną bajkę dla o kondycji współczesnej kultury, z muzyką Michała Urbaniaka – za który otrzymał m.in. Nagrodę Dodatkową Jury na 27. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Tworzył także projekty scenografii telewizyjnych, teatralnych i kabaretowych, plakaty i reklamy.

Zilustrował ok. 200 książek i zaprojektował ponad 450 okładek książkowych. Brał udział w wielu wystawach polskiego rysunku satyrycznego w kraju i za granicą, m.in. we Francji i w Niemczech. Miał także szereg wystaw indywidualnych (Kraków, Poznań, Warszawa, Legnica, Katowice, Nowy Jork). Rysunki Czeczota ukazały się w tomach: „Gumno” (Wydawnictwo Iskry, Warszawa 1979), „Nic się nie zdarzyło!!!” (Wydawnictwo Czytelnik, Warszawa 1980), „IFO – zidentyfikowane obiekty latające” (Wydawnictwo KAW, Gdańsk 1980), „New York Fables. Bajki nowojorskie” (Verba, Nowy Jork-Chotomów 1990), „Album przedśmiertny” (Wydawnictwo Iskry, Warszawa 2008). Zmarł w Warszawie 9 maja 2012 roku.