Galeria Obrazów

Galeria Giza

Jerzy Kałucki

Biografia

Jerzy Kałucki jest jednym z najwybitniejszych malarzy polskich, urodził się w 1931 roku we Lwowie. Studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie w latach 1951-1957, od 1981 roku prowadzi pracownię malarstwa na ASP w Poznaniu. Debiutował na III Wystawie Sztuki Nowoczesnej w Warszawie w 1959. Od 1976 jest członkiem reaktywowanej Grupy Krakowskiej. W roku 2005 otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa. Oprócz malarstwa i scenografii uprawia rysunek, grafikę, zajmuje się działaniami przestrzennymi – instalacjami.

Ma na swoim koncie szereg wystaw indywidualnych malarstwa i rysunku m.in. w: Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Chełmie, Lublinie, Huenfeld, Wiedniu, a także udział w wystawach zbiorowych w Anglii, Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech, w Turcji, w Grecji, w Szwajcarii i w Kanadzie.

Dzieła Jerzego Kałuckiego znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie, Poznaniu, Warszawie, Wrocławiu, Muzeum Okręgowe w Chełmie, Museum Modern Art, Sammlung Jurgen Blum, Hunfeld, Galerie Hoffmann, Gorbelheimer-Muhle, a także w kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.