Galeria Obrazów

Galeria Giza

Juliusz Joniak – dwa obrazy

Biografia

Juliusz Joniak urodził się we Lwowie w 1925 r. Studiował na krakowskiej ASP malarstwo u profesorów Jerzego Fedkowicza i Czesława Rzepińskiego oraz grafikę u Andrzeja Jurkiewicza, Konrada Srzednickiego i Ludwika Gardowskiego. Dyplom uzyskał w 1955 r. Od 1950 pracuje jako pedagog w macierzystej uczelni,  przechodząc wszystkie szczeble akademickiej kariery – od asystenta do profesora zwyczajnego; pełnił także funkcje jej dziekana oraz prorektora ASP. We wczesnych latach uczestniczył w II, III i IV Ogólnopolskiej Wystawie Plastyki (1951-1954), a także w słynnej wystawie w warszawskim Arsenale (1955). Juliusz Joniak uczestniczył w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą, między innymi w Bergen, Berlinie, Lipsku, Pradze i Moguncji. Uznanie profesjonalnej krytyki dla jego malarstwa oraz liczne wyróżnienia – nie wyłączając najwyższej nagrody na VII Festiwalu Sztuk w Magne – pozostają w harmonii z zainteresowaniem szerokiej publiczności – co oczywiście jest spełnieniem marzeń każdego artysty.  Wyróżniony został nagrodą miasta Krakowa i najwyższym – złotym medalem TPSP. Jest także honorowym członkiem Académie Européenne des Arts w Paryżu. Za ratowanie Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pieęknych i udział w jego odradzaniu Prezydent RP odznaczył w 2004 roku Profesora Juliusza Joniaka Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Od wczesnych lat 80. w malarstwie Joniaka dominuje pejzaż, głównie z krajów południowych (Francja, Hiszpania, Włochy). Artysta czerpie swobodnie ze środków wypracowanych przez postimpresjonistów i ekspresjonistów . Świeżość i czystość kolorów jest cechą wyróżniającą jego sztukę na tle rzeszy malarzy zafascynowanych urodą południowych plenerów. Obrazy powstają na południu europy w kolebce inpresjionistów. Maluje również znakomite martwe natury, w których podobnie jak w pejzażach połyskuje południowe światło.

Obrazy Juliusza Joniaka znajdują się w wielu kolekcjach muzealnych w Polsce i za garanicą oraz w kolekcjach prywatnych na całym świecie.