Galeria Obrazów

Galeria Giza

ZDZISŁAW BEKSIŃSKI, 1966

Biografia

Zdzisław Beksiński urodził się 24 lutego 1929 r. w Sanoku, zmarł 21 lutego 2005 r. w Warszawie. W latach 1947-1952 studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Początkowo zajmował się fotografią a nieco później rysunkiem i malarstwem a także rzeźbą. W 1964 r. pierwszą dużą wystawę indywidualną w Starej Pomarańczarni w Warszawie zorganizował Janusz Bogucki. Lata 60-te przyniosły duże zmiany w twórczości artysty. Beksiński zrezygnował z abstrakcji na rzecz fotorealistycznego przedstawiania swoich wizji. Po latach ten okres (od końca lat 60-tych po początek lat 80-tych) nazwie ,,okresem fantastycznym”. Nigdy nie dawał swoim obrazom tytułów, uznając, że każdy widz może je interpretować w dowolny sposób. Pierwszy okres tego malarstwa, pod wpływem mistycyzmu wschodniego, któremu wówczas Beksiński hołdował, był pełen symboli, tajemniczych treści i katastroficznej, pełnej grozy atmosfery. W 1977 r. opuszcza Sanok i przenosi się na stałe do Warszawy. Nawiązuje kontakt z paryskim marchandem Piotrem Dmochowskim. Wystawia we Francji Niemczech i niemal wszystkich ważnych ośrodkach w Polsce. W 1999 r. Muzeum Historyczne przygotowało na zamku w Sanoku największą retrospektywną wystawę artysty. Muzeum Historyczne w Sanoku posiada również najbogatszą kolekcję dzieł artysty. W nocy z 21 na 22 lutego Zdzisław Beksiński został w bestialski sposób zamordowany. Syn pracownika artysty, Krzysztofa K., wszedł do domu Zdzisława. Chciał pożyczyć pieniądze. Beksiński odmówił. Oprawca zadał 17 ran nożem a następnie zaciągnął ciało na balkon. To wniosek postawiony ostatecznie prze policję. Jednak na całą sprawą postawił znak zapytania fakt, iż na ostatnim obrazie Beksińskiego widnieje postać z kilkoma krwawiącymi ranami na klatce piersiowej. Powstały przypuszczenia jakoby Beksińskie wyreżyserował sobie morderswo.

W 2001 cały dorobek artystyczny Beksiński zapisał w testamencie Muzeum Historycznemu w Sanoku, któremu już za życia przekazał ok. 300 swoich prac. Po śmierci artysty Muzeum otrzymało ok. 20 jego ostatnich obrazów, ok. 1000 zdjęć i grafik, a także cały majątek – mieszkania, lokaty bankowe, sprzęt komputerowy. Zbiory muzeum powiększyły się również o zapisy multimedialne, listy i filmy dokumentujące życie rodzinne twórcy. Muzeum posiada obecnie największą kolekcję dzieł artysty, obejmującą kilka tysięcy obrazów, reliefów, rzeźb, rysunków, grafik i fotografii.

Oprócz muzeum w Sanoku, które posiada obecnie najszerszy zbiór dzieł Beksińskiego, znaczące kolekcje posiadają:

Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie ma ok. 50 obrazów artysty i ok. 100 rysunków z okresu młodości;
Muzeum we Wrocławiu posiada wiele prac z okresu abstrakcyjnego, darowanych przez Beksińskiego, gdy opuszczał on Sanok i nie wiedział, co zrobić z nagromadzonymi w domu pracami. Jako jedyny Europejczyk ma stałą ekspozycję w muzeum sztuki w Osace (Japonia).